
ČR - 06.05.2025
Česká republika čelí nové a velmi vážné drogové hrozbě. Policisté řeší tři případy intoxikace syntetickými opioidy, přičemž dva lidé zemřeli. Upozornila na to Národní protidrogová centrála s tím, že tyto látky jsou vysoce účinné a životu nebezpečné i v mikroskopickém množství.
Ve všech třech případech se objevila bílá krystalická látka, která zatím není přesně identifikována. Podle policie je ale pravděpodobné, že šlo o tzv. syntetické opioidy, mezi které patří například fentanyl, nitazeny nebo nově se objevující sloučeniny jako spirochlorphine.
„Třetí osoba díky včasnému zásahu záchranné služby přežila, ale stav všech tří ukazuje, jak velké riziko tyto látky představují,“ uvádí Policie ČR. Výsledky toxikologického rozboru teprve ukážou, o jakou konkrétní látku šlo.
Co jsou syntetické opioidy a proč jsou tak nebezpečné?
Syntetické opioidy jsou extrémně silné látky, původně vyvinuté jako léky na tišení bolesti. Mnohé z nich ale kvůli riziku závislosti a předávkování nikdy nebyly schváleny pro běžné lékařské použití. V posledních letech se stále častěji objevují na nelegálním trhu, kde jsou prodávány jako náhražky heroinu nebo padělané léky.
Do České republiky se podle Národní protidrogové centrály tyto drogy dostávají v malých zásilkách z darknetu či sociálních sítí. Doručení probíhá běžně přes poštu nebo kurýrní služby.
„Nebezpečí spočívá hlavně v tom, že uživatel neví, co bere. Látka může být přimíchaná do jiné drogy, nebo prodávaná jako běžný lék, ale její účinky mohou být smrtelné i při malém množství,“ varuje policie.
Drogy z Číny a Indie, vliv má i situace v Afghánistánu
Zdrojové země těchto látek jsou Čína a Indie, kde se vyrábějí jak samotné opioidy, tak látky potřebné k jejich syntéze. V Evropě už byly záchyty hlášeny z Estonska, Polska, Irska nebo Francie.
Zvýšený výskyt těchto drog souvisí mimo jiné i s omezením produkce opia v Afghánistánu po jeho zákazu, což vedlo k přesunu trhu právě k syntetickým náhražkám.
Policie apeluje: Neexperimentujte s těmito látkami
Národní protidrogová centrála důrazně varuje veřejnost před jakýmkoli experimentováním s těmito drogami. Riziko smrti je obrovské i při velmi malém množství, navíc se látky často objevují v podobě, kterou laik nemá šanci poznat.
Zdroj: PČR
Foto: Ilustrační, AI


