Dnes je 19. červen 2024, svátek má Leoš
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Teplice / Krimi Celní kontrola na Teplicku: Zajištěno pět tisíc litrů "červené nafty"! Vytvořit článek
Celní kontrola na Teplicku: Zajištěno pět tisíc litrů "červené nafty"!
Redakce iÚSTECKO - 06. 05. 2024    5852    0 Líbil se vám tento článek?

TEPLICKO - 06.05.2024

Celníkům na Teplicku se v pátek 3. května podařilo během jednoho dne zmařit hned tři pokusy o nelegální dovoz minerálních olejů ze sousedního Německa. Celkem se jim podařilo zajistit takřka pět tisíc litrů topného oleje, tzv. "červené nafty".

Mobilní hlídka celníků nejprve v katastru obce Hrob zastavila červenou dodávku Mercedes-Benz. Při kontrole nákladového prostoru nalezli celníci dva plastové IBC kontejnery s téměř dvěma tisíci litry načervenalé kapaliny s charakteristickým zápachem nafty. Řidič dodávky nebyl schopen prokázat původ ani zdanění přepravovaného oleje.

Další dodávku, tentokrát bílý Citroën Jumper, kontrolovali celníci v Dubí. I v tomto případě objevili v útrobách vozu dva IBC kontejnery naplněné stejnou kapalinou. Ani v tomto případě řidič nedokázal doložit legální původ topného oleje.

Třetí dodávku, opět Citroën Jumper, zastavili celníci nedaleko obce Střelná. V tomto případě nalezli v nákladovém prostoru jeden IBC kontejner s 981 litry nízkoviskózní načervenalé kapaliny s ropným zápachoem. Ani u třetího řidiče se celníkům nepodařilo prokázat legální dovoz a zdanění topného oleje.

Všichni tři řidiči, čeští občané, se shodně přiznali k nákupu topného oleje "Heizoel EL" v Německu. Žádný z nich však nebyl schopen předložit doklady prokazující zdanění dle zákona o spotřebních daních. Orientační testy provedené celníky na vzorcích odebraných z běžných nádrží vozidel prokázaly přítomnost značkovače, čímž se potvrdila skutečnost, že se jedná o "červenou naftu".

Topný olej, lidově nazývaný "červená nafta", je určen výhradně pro výrobu tepla. Vzhledem k jeho nižší ceně je ale v České republice zneužíván k pohonu motorových vozidel, čímž dochází k daňovým únikům. Celková škoda na spotřební dani v tomto případě byla vyčíslena na bezmála 50 tisíc korun.

Řidiči budou muset dodatečně zaplatit uniklou spotřební daň a zajištěný topný olej propadne ve prospěch státu.

Zdroj: Celní správaLíbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Slevy a akce
Reklama   •   Koupit reklamu