
ČR - 30.04.2025
Energetický regulační úřad (ERÚ) letos rozdává rekordní pokuty. Dodavatelé energií dostali za neférové chování vůči zákazníkům už 9,1 milionu korun. Největší část přitom padla na dvě firmy – ELGAS Energy a Lidovou energii. Obě mají jedno společné: ERÚ jim už odebral licenci a na trhu s energiemi končí.
Nejvyšší pokutu v historii, 6 milionů korun, dostal ELGAS Energy. Firma podle úřadu vážně poškodila své zákazníky. Na ERÚ si na ni v posledních letech stěžovaly tisíce lidí a její jméno se opakovalo i při mimosoudním řešení sporů.
„Rekordní pokutu jsme udělili kvůli enormním dopadům na spotřebitele,“ vysvětlila členka Rady ERÚ Markéta Zemanová.
Fixní smlouvy změnila na dražší. A chtěla zálohy o tisíce vyšší
ELGAS Energy podle úřadu závažně porušila zákon. Lidem změnila smlouvy s fixní cenou na drahé tzv. spotové produkty, kdy cena energie závisela na aktuálních burzách – právě v době, kdy byly nejvyšší.
Zákazníkům pak účtovala nepřiměřeně vysoké zálohy, které podle úřadu násobně přesahovaly běžnou spotřebu domácností.
Nevraceli přeplatky, neřešili reklamace, chtěli peníze bez smluv
Další stížnosti se týkaly nevyřízených reklamací, nevrácených přeplatků i nevystavených vyúčtování. V mnoha případech šlo o částky v řádech desítek tisíc korun.
Firma také podle úřadu požadovala platby i od lidí, se kterými neměla platnou smlouvu, nebo blokovala jejich odchod ke konkurenci.
Lidová energie: podobné praktiky, druhá nejvyšší pokuta
Druhou nejvyšší sankci, 1,4 milionu korun, dostala Lidová energie. Chovala se velmi podobně – neřešila reklamace, chtěla peníze bez smluv a uváděla nepravdivé údaje v systému operátora trhu.
Obě firmy spojuje i to, že ELGAS Energy je přímým pokračovatelem Lidové energie. A ani jedna není v hledáčku ERÚ poprvé. Už dříve dostaly pokuty v milionech korun – Lidová energie v roce 2023, ELGAS Energy loni.
Ztratili licence, ale existují dál. Pokuty zaplatit musí
„Zrušili jsme jim licence. Na trhu už působit nemohou,“ říká Zemanová. Přesto obě firmy dál existují jako právnické osoby a pokuty budou muset zaplatit.
Zemanová také upozornila, že právě kvůli případům jako tento se do zákona nově dostal tzv. cejch dodavatele – díky němu může úřad nepovolit licenci firmám s podobně problematickou minulostí. Takové praktiky by tak měly být do budoucna mnohem těžší.
Zdroj: ERÚ
Foto: Ilustrační foto, AI
