Projekt, který zachraňuje nábytek a další věci z domácností před zbytečným vyhozením, podpořil v loňském roce 169 nízkopříjmových domácností a dvě pracoviště sociálních služeb v Ústeckém kraji. Nábytková banka Ústeckého kraje také vytvořila pracovní místa pro pět osob s handicapem.
Nábytková banka Ústeckého kraje je projekt, který funguje od ledna 2023. Jeho cílem je dát druhou šanci nábytku a dalším věcem z domácností, které by jinak skončily na skládce. Tím přispívá k udržitelnému rozvoji a cirkulární ekonomice. Projekt je realizován pod záštitou 1. náměstka hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Kulhánka a finančně jej podpořil Ústecký kraj, města Žatec a Louny a Úřad práce ČR.
Nábytková banka Ústeckého kraje spolupracuje s neziskovými organizacemi, které poskytují sociální služby a materiální podporu pro lidi v nouzi. Tyto organizace vybírají z nabídky nábytkové banky potřebné věci pro své klienty a zajišťují jejich distribuci. V loňském roce tak nábytková banka pomohla 169 nízkopříjmovým domácnostem a dvěma pracovištím sociálních služeb v Ústeckém kraji.
Nábytek a další drobné vybavení získává nábytková banka od dárců z řad veřejnosti či od firem, které obnovují nábytek na pracovišti. V roce 2023 od dárců převzala celkem 42 tun materiálu, který by byl jinak odpadem. Dárci mohou materiál dovézt přímo do skladu Nábytkové banky Ústeckého kraje, který se nachází v Žatci, nebo se dohodnout s koordinátorkou na odvozu přímo ze své domácnosti. Odvoz je zdarma.
Provoz nábytkové banky byl z velké části zajištěn dobrovolníky. Ve druhé polovině roku se podařilo zaměstnat na zkrácené pracovní úvazky pět osob s handicapem při vstupu na běžný pracovní trh. Jedná se o klienty sociálních služeb Vavřince, který je iniciátorem projektu.
Nábytková banka Ústeckého kraje je prospěšná nejen pro lidi, kteří potřebují pomoc, ale také pro životní prostředí. Tím, že snižuje množství odpadu, šetří zdroje a energii, které by byly potřeba pro výrobu nového nábytku. Také předchází vzniku černých skládek u popelnic a šíření škůdců, jako jsou štěnice a švábi, v nízkopříjmových domácnostech.
Zdroj a foto: ÚK