
ÚSTECKÝ KRAJ - 14.05.2025
V České republice narůstá počet lidí, kteří se dostávají do vážných finančních potíží. Jen za duben 2025 bylo vyhlášeno 1 512 osobních bankrotů, což je o 229 více než loni ve stejném období – nárůst o 18 %. Trend růstu přitom trvá už od loňského listopadu. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, která vychází z dat portálu www.informaceofirmach.cz.
Více bankrotů, mírnější zákon
Od začátku roku do konce dubna bylo v Česku vyhlášeno celkem 5 595 osobních bankrotů, o 14 % více než loni. Zároveň bylo podáno 5 567 návrhů na osobní bankrot, což představuje meziroční nárůst o 17 %. Podle analytičky Věry Kameníčkové je jedním z důvodů změna insolvenčního zákona, která platí od října 2024. Novela zjednodušila podmínky pro vstup do oddlužení, takže ho může využít více lidí. Podobná situace nastala také po změně zákona v roce 2019.
Dalším důvodem je zhoršující se schopnost lidí splácet úvěry, zejména spotřebitelské. Stoupající podíl tzv. nevýkonných úvěrů ukazuje, že se finanční situace domácností zhoršuje.
Ústecký kraj zůstává nejvíce ohrožený
Z regionálního pohledu dopadl duben nejhůře pro Moravskoslezský kraj (249 bankrotů), Ústecký kraj (221) a Středočeský kraj (160). Naopak nejméně osobních bankrotů bylo ve Zlínském kraji (45) a na Vysočině (52).
Ústecký kraj je přitom dlouhodobě regionem, kde jsou lidé osobním bankrotem nejvíce ohroženi. Za posledních 12 měsíců zde připadlo 30 bankrotů na každých 10 tisíc obyvatel starších 15 let. Vysoko je také Moravskoslezský kraj (23 bankrotů na 10 tisíc obyvatel). Tyto dva regiony se na předních příčkách drží dlouhodobě.
Na opačné straně žebříčku je Praha a Zlínský kraj, kde připadá jen 10 osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel. I když Praha zaznamenala nejvyšší nárůst počtu bankrotů (o 14 %), stále zůstává regionem s nejnižší mírou ohrožení.
Vývoj za poslední rok
Za období posledních 12 měsíců bylo v celé ČR vyhlášeno 14 415 osobních bankrotů, o 6 % více než v předchozím roce. Počet návrhů dosáhl 15 570, což znamená meziroční nárůst o 9 %. V deseti krajích došlo k růstu, nejvíce v Praze (+14 %), Jihočeském a Plzeňském kraji (oba +13 %). Pokles zaznamenal například Liberecký kraj (-7 %) a Pardubický kraj i Vysočina (oba -3 %).
„Je pravděpodobné, že počet osobních bankrotů bude růst i v dalších měsících,“ uvedla Věra Kameníčková s tím, že takto vysoký počet návrhů naposledy zaznamenali v roce 2020, kdy Česko procházelo pandemií.
Zdroj dat: CRIF – Czech Credit Bureau, zpracováno redakcí iUstecko.cz
Foto: Ilustrační foto, AI


