Dnes je 19. červen 2024, svátek má Leoš
Úvod Most a Litvínov Vodní hřiště na Benediktu už slouží dětem! Vytvořit článek
Vodní hřiště na Benediktu už slouží dětem!
Redakce iÚSTECKO - 22. 05. 2024    6095    0 Líbil se vám tento článek?

MOST - 22.05.2024

Veřejnosti se otevřelo vodní hřiště na Benediktu, které se stalo jedním z vítězných projektů loňského participativního rozpočtu Hejbni Mostem.

Návrh na vybudování vodní atrakce pro děti podala Adéla Paterová Klímová a hřiště, které v Mostě nemá obdobu, sklízí nadšené ohlasy.

Hřiště se skládá ze dvou částí. První tvoří Archimédův šroub, jedno z nejstarších známých čerpadel, které je dodnes používáno pro svou jednoduchost a spolehlivost. Děti si pomocí ruční pumpy napumpují vodu z Benediktu do dřevěného nátokového koryta, ze kterého teče do umělého jezírka z obkladového kamene. Pokud se jezírko přeplní, voda se přeleje přes hráz a vrátí se zpět do Benediktu. Pokud je v jezírku dostatek vody, mohou děti točit kolem šroubu a sledovat, jak voda "teče vzhůru" do zásobníku. Z plného zásobníku pak tryská fontána.

Druhá část hřiště je tvořena sestavou na směrování toku vody. Děti si tu mohou napumpovat vodu do korýtka, ze kterého teče na vodní kolo a roztáčí ho. Pomocí hradítek pak můžou vodu směřovat do různých směrů a sledovat, jak naplňuje čtvercové zásobníky s přepady a odtoky. Všechna voda se nakonec vrací do štěrkového povrchu hřiště a zpět do Benediktu.

Vybudování hřiště stálo zhruba 993 tisíc Kč bez DPH a dětem slouží od pondělí 20. května. Vzhledem k tomu, že si děti s vodou rády hrají, očekává se, že o hřiště bude mezi nimi velký zájem. Kromě zábavy se zde budou moci i přiučit něčemu užitečnému ze světa vědy a techniky.

Zdroj a foto: Mostecké listyLíbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Slevy a akce
Reklama   •   Koupit reklamu