Dnes je 6. červenec 2025, svátek má Mistr Jan Hus
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Energetický regulační úřad varuje: Nenechte si vzít právo na odstoupení od smlouvy! Vytvořit článek
Energetický regulační úřad varuje: Nenechte si vzít právo na odstoupení od smlouvy!
Redakce iÚSTECKO - před 8 hodinami    608    0 Líbil se vám tento článek?

ČR - 06.07.2028

Energetický regulační úřad (ERÚ) upozorňuje na nekalé praktiky některých dodavatelů energií, kteří se snaží zamezit spotřebitelům v odstoupení od smlouvy ve stanovené zákonné lhůtě. Podle úřadu je takové jednání protiprávní a dodavatelům za něj hrozí pokuty.

Poslední dobou se na energetickém trhu objevuje znepokojivý trend. Někteří dodavatelé do svých obchodních podmínek, nebo dokonce i do přímé komunikace se zákazníky, zahrnují ujednání, která fakticky ruší právo spotřebitele odstoupit od nově uzavřené smlouvy. K tomu dochází zejména v situacích, kdy se spotřebitelé rozhodnou po vypršení stávající smlouvy přejít k jinému dodavateli.

Jak to funguje?

Scénář je obvykle podobný: spotřebitel, kterému končí smlouva, se rozhodne uzavřít novou smlouvu se stávajícím dodavatelem. Následně však své rozhodnutí přehodnotí a chce dodavatele změnit. Dodavatel ale mezitím začne dodávat elektřinu či plyn podle nové smlouvy s odvoláním na ujednání, že dodávku zahájí před uplynutím čtrnáctidenní lhůty pro odstoupení od smlouvy. Právě toto zahájení dodávky je pak podle nich důvodem, proč už závazek nelze bez sankce ukončit.

Protiprávní jednání dodavatelů

„Pokud spotřebitel smlouvu na dodávku energie uzavře distančním způsobem, typicky on-line, nebo mimo obchodní prostory, má obecně možnost od ní po jejím podpisu odstoupit, a to konkrétně ve čtrnáctidenní lhůtě,“ vysvětluje Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ. Dodává, že někteří obchodníci do smluv přidávají ujednání, že v případě, že mezitím došlo k zahájení dodávky elektřiny nebo plynu zákazníkovi, pak toto právo zaniká. „S tím zásadně nesouhlasíme a domníváme se, že tím obcházejí občanský zákoník. Na tyto praktiky se zaměříme při našich kontrolách, dodavatelům za ně hrozí sankce,“ zdůrazňuje Zemanová.

Co říká zákon?

Podle výkladového stanoviska ERÚ k zániku práva na odstoupení od smlouvy nestačí pouhé zahájení dodávek energie. Muselo by dojít ke splnění smlouvy v plném rozsahu, což je v případě smluv na dodávku energie, které se obvykle uzavírají na jeden až tři roky, prakticky nemožné. „Spotřebitel by od smlouvy nemohl ve čtrnáctidenní lhůtě odstoupit pouze v případě, že by v té době už došlo k poskytnutí dodávky energie v plném rozsahu. Vzhledem k tomu, že smlouva na dodávku elektřiny nebo plynu se uzavírá na delší období, typicky na dobu jednoho roku až tří let, není splnění takové podmínky reálně možné,“ upřesňuje Jakub Med, ředitel sekce správních řízení ERÚ.

Práva spotřebitelů a nároky dodavatelů

Spotřebitel má tedy v případě, že uzavřel smlouvu na dodávku elektřiny nebo plynu distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory, vždy možnost od ní ve čtrnáctidenní lhůtě odstoupit. Dodavatel, pokud dodávku již zahájil, má v takovém případě nárok pouze na uhrazení poměrné části sjednané ceny za dodanou energii do okamžiku ukončení smlouvy. Neměl by naopak změně dodavatele bránit, ani vyžadovat po zákazníkovi smluvní pokutu, která je standardně spojená s předčasným ukončením smlouvy na dobu určitou. Smlouvu na dobu neurčitou lze bez postihu vypovědět kdykoli, s maximálně tříměsíční výpovědní dobou.

Je důležité si uvědomit, že smlouvu uzavřenou distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory lze navíc podle energetického zákona vypovědět až do patnáctého dne po zahájení dodávek. Toto právo se však vztahuje pouze na případy změny dodavatele, nikoli na novou smlouvu se stávajícím obchodníkem. Vzory pro ukončení smluv jsou k dispozici na webu ERÚ.

Zdroj: TZ ERÚ

Foto: Ilustrační foto, AI

 

    •  



Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu