
ÚSTÍ NAD LABEM – 22.07.2025
Ústecký kraj, jeden z nejhůře postižených regionů nedávným rozsáhlým výpadkem elektrické energie, vyzval vládu k okamžitému posílení mobilní infrastruktury a zvýšení připravenosti čerpacích stanic pro případ budoucích krizí.
Hejtman Richard Brabec dnes odeslal otevřený dopis předsedovi vlády, ministru vnitra a ministru průmyslu a obchodu, ve kterém detailně popisuje nedostatky odhalené pátečním blackoutem z 4. července.
Hejtman Brabec ve svém dopise zdůrazňuje, že mobilní infrastruktura musí být nedílnou součástí širšího systému krizové připravenosti státu. „V současné době však není zřejmé, jak dlouho jsou základnové stanice mobilních operátorů schopny fungovat bez napájení a jaká opatření zajišťují alespoň omezenou dostupnost vybraných (prioritních) mobilních čísel, která jsou klíčová pro zajištění veřejných funkcí,“ uvedl hejtman Richard Brabec.
Kraj proto požaduje, aby stát prosadil posílení záložního napájení základnových stanic mobilních operátorů, a to především v lokalitách klíčových pro výkon veřejné správy a zajištění bezpečnosti. Dále je podle Ústeckého kraje nezbytné nastavit systém prioritizace mobilních čísel a doplnit stávající rámec krizové komunikace o další technologické alternativy.
Problémy s čerpacími stanicemi
Vedle mobilní komunikace se během výpadku projevila i nedostatečná připravenost některých čerpacích stanic, které jsou zařazeny do systému ropné bezpečnosti pod správou Správy státních hmotných rezerv. Řada z nich podle kraje postrádá funkční záložní zdroje elektrické energie nebo technické řešení pro jejich připojení. „V případě delšího výpadku tak hrozí omezená dostupnost pohonných hmot, které jsou klíčové například pro zajištění chodu záložních zdrojů v nemocnicích či v dalších veřejných institucích,“ stojí v tiskové zprávě.
Kraj rovněž poukazuje na absenci nastaveného režimu čerpání pohonných hmot bez funkčního elektronického systému pro složky IZS, nemocnice a další významné subjekty veřejné správy. Ústecký kraj proto žádá stát o technické prověření vybraných čerpacích stanic, aktualizaci jejich seznamu a nastavení minimálních technických požadavků, včetně vybavení potřebného pro provoz v krizových podmínkách.
„Jsem velmi rád, že Ústecký kraj situaci zvládl odpovědně a bez závažných dopadů na klíčové funkce veřejné správy, především v oblasti zdravotnictví,“ doplnil hejtman Brabec. Zdůraznil, že kraj na základě získaných zkušeností zahajuje proces vyhodnocování a přípravy konkrétních opatření pro posílení připravenosti do budoucna. „Stejný přístup, tedy systematickou reflexi a přijetí kroků vedoucích ke zvýšení odolnosti, očekáváme i od státu, zejména v oblastech, které přesahují rámec kompetencí krajů a kde existují jasné synergie ze společného řešení,“ uzavřel hejtman.
Zdroj a foto: ÚK