Dnes je 8. červenec 2025, svátek má Nora
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Ekonomika Ženy a peníze: Mýtus o nerovném odměňování v Česku? Vytvořit článek
Ženy a peníze: Mýtus o nerovném odměňování v Česku?
ČTK Protext - před 5 hodinami    526    0 Líbil se vám tento článek?

ČR - 08.07.2025

Ještě nedávno se mluvilo o obrovském rozdílu v platech mužů a žen, který dosahoval téměř pětiny! To by znamenalo, že ženy za stejnou práci berou mnohem méně. Ale teď přichází nová analýza, která tvrdí pravý opak – problém není v diskriminaci, ale v něčem úplně jiném.

Dlouho kolovala informace o 18% rozdílu v průměrných mzdách mezi muži a ženami v Česku. To číslo znělo hrozivě a evokovalo pocit nespravedlnosti. Jenže, jak se ukazuje, tento údaj je zavádějící. Nezohledňuje totiž, zda muž a žena vykonávají stejnou práci, mají stejné zkušenosti nebo odpovědnost. Je to jako porovnávat plat ředitele firmy s platem uklízečky – logicky bude rozdíl obrovský, ale neznamená to diskriminaci.

Skutečný rozdíl? Pár procent a jiné důvody

Nová analýza Comp&Ben Asociace, která pracovala s desítkami tisíc mzdových záznamů z českých firem, ukazuje realitu mnohem jasněji. Když se porovnávají srovnatelné pozice – tedy práce se stejnou náročností, odpovědností a zkušenostmi – rozdíl v platech mužů a žen je minimální, do 5 %. Profesor Jan Čadil, ekonom a expert na odměňování, to potvrdil slovy: „V Česku muži i ženy dostávají v zásadě za stejnou práci stejnou odměnu. Námi zjištěné rozdíly ve mzdách jsou na úrovni statistické odchylky.“

Kde se tedy bere ten velký „průměrný“ rozdíl? Problém spočívá v tom, že ženy častěji směřují do méně placených profesí nebo zastávají nižší pozice. To se děje už při výběru školy a oboru. Například ve školství, zdravotnictví nebo sociálních službách, kde pracují převážně ženy, jsou platy často nižší, protože jsou tyto obory financovány státem a trh v nich nefunguje. Naopak v oborech jako průmysl nebo IT, kde dominují muži, jsou mzdy vyšší.

Stát by měl jít příkladem

Zajímavé je, že i státní správa, největší zaměstnavatel v zemi, má velký „neočištěný“ rozdíl v platech. Proč? Protože na nejvyšších a nejlépe placených postech dominují muži, zatímco ženy tvoří většinu na nižších pozicích. Zvyšující se úroveň řízení znamená dramatický pokles podílu žen. Například mezi vedoucími zastupitelských úřadů je jen 19 % žen!

Zaměstnavatelé mohou tomuto trendu čelit aktivní podporou žen při vstupu do oborů a na pozice, kde dnes převládají muži. Stát by zase mohl zvážit zlepšení odměňování v profesích, kde výrazně převažují ženy, jako jsou zdravotní sestry, úřednice na nižších pozicích nebo učitelky. To by ale bylo finančně náročné.

Takže, místo abychom hledali diskriminaci, je potřeba se zamyslet nad tím, jak podpořit ženy, aby se více prosazovaly v lépe placených oborech a na vedoucích pozicích. A to je výzva pro celou společnost.

Zdroj: https://www.compenben.eu/

Foto: Ilustrační foto, AI



Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu