
LITOMĚŘICE - 05.05.2025
Výzkumné centrum RINGEN, které se zaměřuje na využívání energie ukryté v zemské kůře, uspořádalo v sobotu Den otevřených dveří. Akce se konala v rámci České spořitelny Roadshow pro #silnější budoucnost, která připomíná 200. výročí založení této banky. Výjimečná příležitost přilákala 109 návštěvníků, kteří se mohli seznámit s unikátním výzkumem, jenž má potenciál změnit budoucnost energetiky v České republice.
Zemská energie zblízka
Hlavním lákadlem byly geologické a geofyzikální laboratoře, kde se zpracovávají vzorky hornin z hloubek až dvou kilometrů. Návštěvníci si mohli prohlédnout také nejhlubší geotermální vrt v Česku, ve kterém se nachází seismometr měřící pohyby země. Právě tato sonda umožňuje lépe chápat geotermální podmínky pod Litoměřicemi.
Součástí programu byla i prezentace historie výzkumného projektu, který započalo město Litoměřice už před 20 lety. Od roku 2014 na něj navázalo konsorcium výzkumných organizací vedené Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy.
Ohlas veřejnosti i výhled do budoucna
„Těší nás velký zájem veřejnosti o náš výzkum,“ uvedl profesor Tomáš Fischer, ředitel centra RINGEN a hlavní řešitel projektu SYNERGYS. Zdůraznil, že geotermální energie je strategický zdroj, který je dostupný lokálně, bez nutnosti dovozu.
„Zemské teplo máme doslova pod nohama. Věříme, že jsme touto akcí pomohli zvýšit povědomí o jeho využití. A můžeme slíbit, že v podobných aktivitách budeme pokračovat i příští rok, kdy už začneme testovat první technologie," doplnil Fischer.
O projektu SYNERGYS
Projekt SYNERGYS je výzkumná a testovací lokalita zaměřená na využití geoenergie a obnovitelných zdrojů. Nachází se v bývalých kasárnách Jiřího z Poděbrad v Litoměřicích. Cílem projektu je podpořit energetickou transformaci Ústeckého kraje, omezit závislost na fosilních palivech a vytvořit nové pracovní příležitosti pro odborníky z utlumovaného důlního a energetického sektoru.
Projekt je financován z Operačního programu Spravedlivá transformace 2021–2027 prostřednictvím Ministerstva životního prostředí. Z celkových nákladů 1,2 miliardy korun pokryje Evropská unie 95 %. Kromě Univerzity Karlovy se na něm podílí dalších pět partnerů, včetně Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a města Litoměřice.
Zdroj a foto: Veronika Slavíková, centrum Ringen
