Dnes je 20. červenec 2025, svátek má Ilja
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Stop energošmejdům! Jak se bránit podvodníkům s energiemi? Vytvořit článek
Stop energošmejdům! Jak se bránit podvodníkům s energiemi?
Redakce iÚSTECKO - před 16 hodinami    677    0 Líbil se vám tento článek?

ÚSTECKÝ KRAJ - 19.07.2025

Energetický regulační úřad (ERÚ) v poslední době bije na poplach. Stížností na takzvané energošmejdy rapidně přibývá a jejich obětí se může stát kdokoli. Tito neseriózní zprostředkovatelé se nejčastěji objevují neohlášeně přímo u dveří domácností, firem, a dokonce i obcí, s jediným cílem – přimět vás podepsat nevýhodnou smlouvu.

Typické je pro ně, že to, co vám slíbí ústně, se diametrálně liší od toho, co se skutečně dočtete v dokumentech. Často vás tlačí k okamžitému podpisu, nedají vám čas na rozmyšlenou a veškeré podepsané papíry si rovnou odnášejí. Mnoho lidí pak zbytečně platí vysoké poplatky jim samotným nebo sankce původním dodavatelům.

Nejčastější triky energošmejdů, na které si dát pozor:

1. Sliby, co neplatí: Když slibují zrušení sankcí Představte si situaci, kdy máte platnou smlouvu na dobu určitou s vaším stávajícím dodavatelem. Přijde "energošmejd" a s úsměvem vám slíbí, že za vás všechno zařídí tak, abyste za předčasné ukončení smlouvy nic neplatili. To je ale lež! Mnozí klienti se pak s překvapením dozví, že jim původní dodavatel vyměřil oprávněnou smluvní pokutu, kterou samozřejmě musí uhradit. K tomu se navíc může přidat i provize pro samotného zprostředkovatele.

Jak popisuje Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ: „Problém je, když spotřebitel zprostředkovateli podepíše plnou moc a energošmejd mu na základě ní sjedná nového dodavatele, aniž by se ohlížel na trvající závazek u dodavatele stávajícího." Proto je naprosto klíčové si veškeré dokumenty před podpisem pečlivě přečíst, na cokoliv nejasného se zeptat, a především si vzít čas na rozmyšlenou. Pokud na vás někdo tlačí, že podpis je nutný hned teď, je to už samo o sobě jasné znamení, že jedná spíše ve svůj prospěch.

2. Skryté poplatky: Paušál za nicnedělání Další velmi rozšířenou praktikou jsou skryté poplatky za zprostředkování změny dodavatele nebo za „péči“ o vaše smlouvy, o kterých se prodejce při osobním jednání ani slovem nezmíní. Může jít o neadekvátně vysoké částky za skutečně provedené úkony, nebo dokonce o paušální pravidelné poplatky za jeho soustavnou (ne)činnost.

Jak upozorňuje Martin Bortlík, ředitel sekce kontroly ERÚ: „V poslední době se setkáváme s případy, kdy si zprostředkovatelé vyúčtují za každý rok či měsíc paušální částku, i když pro klienta nic neudělají." Tato praktika se týká nejen běžných občanů, ale i obcí a dalších právnických osob, pro které je ukončení těchto smluv podstatně složitější než pro spotřebitele.

3. Zapomenuté "tresty": Pokuty ze starých smluv Potíže mohou způsobit nejen nově uzavřené smlouvy, ale i ty, které jste podepsali před lety. ERÚ se setkává s případy, kdy se zprostředkovatel "připomene" svému klientovi po několika letech v okamžiku, kdy se spotřebitel rozhodl změnit dodavatele podle vlastní volby. Náhle je mu účtován „mimořádný vstupní bonus“, který tehdy od zprostředkovatele obdržel. Tyto pokuty mohou být až několikatisícové a týkají se typicky smluv uzavřených před létem 2022, kdy došlo k regulaci činnosti zprostředkovatelů.

Markéta Zemanová ale jasně radí: „Spotřebitelé mají právo i tyto smlouvy kdykoliv a bez jakýchkoliv sankcí ukončit. Pokud už zprostředkovatele k ničemu nepotřebují, doporučila bych to učinit všem, ať jim zbytečně nezůstávají letité závazky." Navíc, pokud měly smlouvy zůstat v platnosti i po nabytí účinnosti tzv. zprostředkovatelské novely, museli je zprostředkovatelé uvést do souladu s novým zákonem nejpozději do 30. června 2022. Pokud tak neučinili, smlouvy automaticky zanikly, a s nimi i případné závazky k sankcím.

energošmejd.jpg

Jak se bránit a co dělat, když už jste podepsali?

Základní prevence je klíčová:

  • Nespěchejte s podpisem: Nikdy nepodepisujte nic na místě. Vždy si vyžádejte kopii smlouvy, abyste si ji mohli v klidu prostudovat doma.

  • Čtěte pozorně každý řádek: I ten nejmenší font může skrývat důležité detaily a skryté poplatky.

  • Ptejte se na vše, co není jasné: Nestyďte se zeptat na cokoli, co vám nedává smysl.

  • Nenechte se zastrašit ani tlačit: Seriózní dodavatel na vás nebude vyvíjet nátlak.

  • Ověřujte si ceny a podmínky: Porovnejte si nabídku s více dodavateli.

Co dělat, když už máte podepsáno?

  • Využijte právo na odstoupení: Pokud jste smlouvu uzavřeli mimo obchodní prostory (například u vás doma), máte právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu.

  • Vypovězte smlouvu a odvolejte plnou moc: Jako spotřebitel můžete smlouvu o zprostředkování kdykoliv vypovědět a zároveň odvolat plnou moc, kterou jste zprostředkovateli udělili (vzor výpovědi najdete i na webu ERÚ). Budete muset zaplatit pouze za úkony, které zprostředkovatel do té doby prokazatelně provedl.

  • Braňte se proti pokutám: Pokud se vás někdo pokusí donutit zaplatit pokuty ze starých smluv, které nebyly novelizovány, máte právo se bránit, jelikož tyto smlouvy pravděpodobně zanikly.

Nenechte se podvést a chraňte své finance. Buďte obezřetní, ověřujte si informace a vždy si dobře rozmyslete, co podepisujete.

Zdroj: ERÚ

Foto: Ilustrační foto, AI



Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu