
TEPLICE - 28.06.2025
V tichu teplické noci se občas ozve tiché volání. Patří sýčkovi obecnému, malé, ale nesmírně cenné sově, která se usídlila přímo ve městě Teplice. Tento nenápadný pták, dorůstající velikosti kolem dvaceti až pětadvaceti centimetrů, patří bohužel mezi nejrychleji ubývající druhy ptáků v české krajině. V současnosti se odhaduje, že zbývá přibližně posledních sto párů. Proto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a Ministerstvo životního prostředí vydaly v roce 2020 Záchranný program pro sýčka obecného. Sýček se latinsky jmenuje Athene noctua, přičemž Athene odkazuje na řeckou bohyni Athénu a noctua zase na noční aktivitu druhu.
Výskyt sýčka v Teplicích a jeho monitoring
Pro efektivní ochranu sýčka je zásadní každoročně detailně zmapovat jeho současné rozšíření a početnost. Město Teplice se do této aktivity aktivně zapojuje a již druhým rokem objednává monitoring u Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. Díky tomuto průzkumu se přímo v Teplicích potvrdila přítomnost tohoto vzácného ptáka na třech lokalitách, všechny v městské části Trnovany. Jedna z nich se nachází na Luně poblíž základní školy, druhá a třetí v blízkosti sídliště V Závětří. To ukazuje, že i v městském prostředí může vzácná příroda najít své útočiště.
Jak Teplice podporují ochranu sýčka?
Město Teplice zavádí různá opatření, která mají sýčka podpořit v jeho přirozeném prostředí. Již minulý rok a i letos nechalo vyrobit a instalovat takzvané berličky. Jedná se o velká bidélka strategicky rozmístěná na loukách, odkud sýček může vyhlížet svou potravu.
Letos se nově realizuje takzvaná mozaiková seč v Šanově II. To znamená, že na louce jsou sečeny pouze pásy trávy, zatímco jiné zůstávají vysoké. Cílem je, aby louka mohla ve vysoké trávě dál "žít" a poskytovat útočiště pro hmyz a malá zvířátka, která jsou pro sýčka důležitou potravou. Na posekaných částech pak sýček má ideální podmínky k lovu. Jde o příkladnou spolupráci soukromého vlastníka, nájemce louky, ornitologů a města. Na vybraných lokalitách se letos ve spolupráci s Akademií věd začnou rozmisťovat budky a čistit stávající, přičemž v příštím roce by ornitologové mohli začít dokrmovat mláďata.
Důležitá spolupráce veřejnosti
Ochrana sýčka ale vyžaduje i ohleduplnost ze strany veřejnosti. Město Teplice žádá o spolupráci všechny obyvatele. Je důležité nerušit ptáky při lovu a mláďata při prozkoumávání okolí. V praxi to nejčastěji znamená dohlédnout na své psy při venčení, aby neštěkali na keře, kde se mohou mláďata ukrývat v blízkosti hnízd. Stejně tak je klíčové, aby mladé ptáčky a lovící dospělce nikdo nevyrušoval na berličkách a jiných vyvýšených místech.
Zdroj: Město Teplice
Foto: Ilustrační foto, AI
