Dnes je 19. červen 2024, svátek má Leoš
Úvod Teplice Teplická hvězdárna slaví 60 let a dostává nový dalekohled! Vytvořit článek
Teplická hvězdárna slaví 60 let a dostává nový dalekohled!
Ústecký kraj - 21. 05. 2024    3715    0 Líbil se vám tento článek?

TEPLCE - 21.05.2024

Hvězdárna a planetárium Teplice slaví letos 60 let od založení. A jako dárek získala, i za finančního přispění od Ústeckého kraje, nový hvězdářský dalekohled.
 
Tento technologický klenot s 60 centimetrů dlouhým zrcadlem stál bezmála 3,5 milionu korun. Přístroj si přišel prohlédnout náměstek pro cestovní ruch, kultury a památkové péče Jiří Řehák.
 
Hvězdárna Teplice dalekohled
 
Dalekohled používají pracovníci hvězdárny především na měření kosmického odpadu, kterého bude ve vesmíru pořád dost. Tímto se podle ředitele příspěvkové organizace Ústeckého kraje Zdeňka Moravce v republice nikdo další nezabývá.
 
Kromě nového přístroje může mít ředitel Moravec ještě jeden důvod k radosti. Teplické planetárium by se totiž mohlo přestěhovat blíž hvězdárně. Dosavadní prostory (asi kilometr od hvězdárny) jsou podle krajského radního pro majetek a investice Tomáše Riegera malé a technicky zastaralé.
 
Smlouvu o smlouvě budoucí na koupi části pozemku o výměře 6000 metrů čtverečních a výstavbu nového planetária už schválili krajští i tepličtí zastupitelé.
 
Planetárium zatím stojí u základní školy Koperníkova. Přesunout by se mohlo asi o 500 metrů na okraj sadu Třešňovka pod Písečným vrchem, na kterém je hvězdárna.


Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Slevy a akce
Reklama   •   Koupit reklamu