
ČR - 07.05.2025
Podle březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí Češi současnou situaci ve světě převážně negativně.
Více než tři čtvrtiny respondentů (76 %) uvedly, že pociťují nějaké obavy, přičemž nejčastěji se jedná o strach z války.
Negativní vnímání globální situace
Respondenti hodnotili situaci ve světě v několika oblastech: mezinárodní vztahy, ekonomika, bezpečnost, řešení konfliktů a globální environmentální problémy. Ve všech těchto oblastech převažovalo negativní hodnocení. Nejkritičtěji byla vnímána schopnost řešit konflikty, kterou jako špatnou označilo 71 % dotázaných. Naopak nejméně negativně byla hodnocena světová ekonomika, i když i zde 44 % respondentů uvedlo spíše nebo velmi špatné hodnocení.
Obavy z války a bezpečnostní hrozby
Z obav, které respondenti uvedli, dominoval strach z války, který zmínilo 38 % dotázaných. Dalšími častými obavami byly ekonomické nejistoty, jako je inflace a chudoba (7 %), a zdravotní problémy (6 %).
Pokud jde o vnímání bezpečnostních hrozeb, 63 % respondentů označilo Rusko za reálnou hrozbu. Dalšími zeměmi, které byly vnímány jako hrozby, byly USA (20 %), Čína (19 %) a Ukrajina (7 %).
Optimismus v osobní rovině, pesimismus ve společnosti
Přestože respondenti vyjadřovali obavy o globální situaci, 70 % z nich pohlíželo na budoucnost sebe a svých blízkých s optimismem. Naopak budoucnost české společnosti, Evropy a lidstva byla vnímána pesimisticky, s 60–70 % negativních očekávání.
Postoj k demokracii
Na otázku týkající se demokracie 60 % respondentů uvedlo, že je lepší než jakýkoliv jiný způsob vlády. Dalších 20 % se domnívá, že za určitých okolností může být autoritativní vláda lepší, a 15 % uvedlo, že je jim to jedno.
Vliv demografických faktorů
Průzkum také ukázal, že názory respondentů byly ovlivněny jejich věkem, vzděláním a materiálními podmínkami. Starší lidé nad 55 let byli skeptičtější ve všech oblastech kromě environmentálních problémů, kde byli skeptičtější mladí lidé do 30 let. Vyšší vzdělání bylo spojeno s pozitivnějším hodnocením ekonomiky. Respondenti, kteří hodnotili své materiální podmínky jako špatné, měli tendenci hodnotit situaci ve světě negativněji.
Průzkum byl proveden na vzorku 1037 respondentů starších 15 let prostřednictvím online a osobního dotazování. Z důvodu změny metodologie nejsou výsledky přímo srovnatelné s předchozími šetřeními.
Zdroj: CVVM
Foto: Ilustrační foto, AI
