
ČR - 27.07.2025
Každý osmý člověk na světě trpí obezitou. V Česku je obézní každý čtvrtý dospělý – a mezi muži je situace ještě horší. Podle posledních dat trpí nadváhou či obezitou téměř 7 z 10 mužů. A pokud se nic nezmění, do roku 2030 bude obezitou trpět až 35 % populace.
Tento trend je alarmující a ukazuje, že je obezita chronickým problémem, který nelze řešit bez odborné pomoci.
„Bohužel společnost stále vnímá obezitu jako selhání jedince, ne jako nemoc, kterou skutečně je,“ říká MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono.
Obezita výrazně zvyšuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, neplodnost nebo poruchy erekce. Mnozí muži se ale k problému nehlásí. „Obezita je bohužel stále tabu, a to zejména pro muže. Statistiky ukazují, že muži obecně méně často vyhledávají lékařskou pomoc kvůli svému zdravotnímu stavu, a to se týká i problémů spojených s obezitou. K lékaři tak často přichází až v momentě, kdy jsou komplikace závažnější a hůře léčitelné,“ vysvětluje Šédová.
Nemoc, ne slabá vůle
Stačí míň jíst a víc se hýbat. To je jedna z nejčastějších vět, kterou slyší lidé s obezitou. Jenže realita je složitější. Obezita je chronická nemoc způsobena kombinací mnoha faktorů, mimo jiné také genetikou, psychikou, hormonálními i sociálními vlivy. Svou roli hraje stres, kvalita spánku, fungování mozku, výchova, ale třeba i to, jestli si člověk může dovolit zdravé jídlo nebo má dostatek času na pravidelný pohyb.
A právě muži ve středním věku bývají často v pasti. Pracují až 12 hodin denně, někdy i více, řeší hypotéku, rodinu, tlak na výkon. A večer své tělo „odmění“ pivem, pizzou a gaučem. Což samozřejmě způsobuje přibývání na váze, které může vést až k chronickým potížím i v mladém věku. „Infarkt ve 40 letech už není výjimkou. A jedním z rizikových faktorů je právě obezita, nedostatek pohybu a nezdravá strava,“ dodává Šédová.
Lidé s obezitou čelí často posměchu a předsudkům – i od vlastního okolí nebo lékařů. Místo odborné pomoci slýchají: Zaber. Máš slabou vůli. Kdybys fakt chtěl, tak zhubneš. Ale právě tohle stigma může vést k tomu, že si dotyčný nikdy neřekne o pomoc. Místo toho se cyklus opakuje – výčitky, další přibírání, únava, stud.
Jaké komplikace obezita mužům přináší?
Muži mají tendenci ukládat tuk zejména v oblasti břišní dutiny, což je tzv. viscerální tuk, který je mnohem nebezpečnější než tuk pod kůží, jelikož zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky. Obezita způsobuje také vyšší riziko vzniku rakoviny prostaty, jícnu, tlustého střeva a dalších.
Zvýšená tělesná hmotnost snižuje hladinu testosteronu a může vést k problémům s erekcí a k zhoršené kvalitě spermií, což ovlivňuje plodnost. Zdravotní problémy spojené s obezitou často vedou ke skrytým depresím a pocitu méněcennosti, které muži často řeší dalšími nezdravými návyky, jako je kouření nebo alkohol. Obezita může také negativně ovlivnit pracovní výkony i vztahy.
A zhoršuje také kvalitu spánku. U mužů s obezitou dochází k častějšímu výskytu spánkové apnoe, což je porucha dýchání, která může vést nejen k špatné kvalitě spánku a s ní související únavě, ale také k vyššímu krevnímu tlaku a riziku infarktu.
Klíčová je prevence
Těmto rizikům je však možné se vyhnout prostřednictvím prevence, která v případě obezity hraje klíčovou roli. Základem je dodržování zásad zdravého životního stylu – zdravá strava s dostatkem zeleniny, bílkovin a zdravých tuků a pravidelný pohyb, a to ideálně alespoň 30 minut 5x týdně. Pomáhá také dostatek kvalitního spánku, omezení návykových látek a stresu.
„Změnit životní styl je těžké. Zvlášť když jste na to sám. Proto je potřeba, aby muži věděli, že obezita není ostuda – ale diagnoza. A že na to nemusí být sami. Základem je ale vždy první krok – přiznat si, že potřebuju pomoc, a obrátit se na odborníky - praktického lékaře, obezitologa, nutričního specialistu a další,“ říká Šédová.
Zdravý životní styl není jen pro sportovce nebo mladé. Je i pro táty od rodin, podnikatele, řemeslníky, ajťáky. Pro muže, kteří si zvykli dát své tělo na poslední místo a začnou jednat až v momentě, kdy přijdou vážné zdravotní komplikace. Přitom často stačí malé změny, aby se člověk cítil lépe.
Zdroj: Loono, z.s.
Foto: Ilustrační foto, AI