
MOST - 09.05.2025
U kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě se letos na jaře opět sešli rybáři a nejmladší generace, aby společně přispěli k obnově života v řece Bílině. Tradiční jarní zarybňování organizované Českým rybářským svazem a Nadací ORLEN Unipetrol proběhlo za účasti dětí ze 7. základní školy Jakuba Arbesa. Do řeky bylo tentokrát vypuštěno přibližně 350 kilogramů ryb.
„Je úžasné vidět, jak se děti nadšeně zapojují a učí se o důležitosti ochrany životního prostředí,“ uvedla Lucie Pražáková, ředitelka Nadace ORLEN Unipetrol, která akci finančně podporuje. Nadace touto iniciativou podporuje biodiverzitu vodního ekosystému Bíliny a zároveň vzdělává veřejnost, především děti, o významu péče o přírodu.
Tradiční druhy i dravci
Do Bíliny byly vypuštěny nejen běžné druhy ryb, jako líni, cejni, plotice, perlíni a okouni, ale také dravé ryby jako kapři, štiky, candáti a dokonce i sumec. Složení a množství ryb určuje Český rybářský svaz na základě aktuálního monitoringu výskytu jednotlivých druhů v řece.
Děti poznávají říční svět hravou formou
Vedle samotného vypouštění ryb byl pro děti připraven bohatý vzdělávací program. Ekologické centrum Most přizpůsobilo aktivity věku účastníků – letos to byli předškoláci. „Děti hledaly vodní živočichy v tekutém písku, skládaly slova z písmenek nebo si vyráběly kapičky vody, které si mohly odnést domů,“ popsala Martina Černá, vedoucí Ekologického centra Most.
Rybáři dětem vyprávěli o životě pod hladinou a seznámili je se zajímavostmi z říčního ekosystému. Pravidelná jarní a podzimní zarybňování slouží nejen k ekologickému obohacení řeky, ale také jako praktická výuka v přírodě.
Více než 12 tun ryb od roku 2010
Od zahájení projektu v roce 2010 bylo do Bíliny vypuštěno více než 12 tun ryb. Skupina ORLEN Unipetrol do této aktivity investovala přes jeden milion korun. Kromě péče o vodní prostředí se skupina věnuje i dalším ekologickým projektům – například podpoře hnízdění sokolů stěhovavých či chovu včel medonosných v neratovické Spolaně.
Díky těmto aktivitám se z ekologických projektů stává víc než jen formální pomoc – děti, které si jednou sáhly na rybu nebo si z blízka prohlédly včelí úl, si totiž k přírodě budují vztah, který může vydržet celý život.
Zdroj a foto: TZ ORLEN Unipetrol
