
ÚSTECKÝ KRAJ - 10.07.2025
Představte si, že žijete klidně ve svém domě nebo bytě, ve kterém jste strávili většinu života. A pak jednoho dne zjistíte, že část vaší nemovitosti vlastní realitní spekulant – takzvaný „flipař“. Člověk, který vykupuje podíly na nemovitostech s jediným cílem: rychle je prodat dál s obrovským ziskem. A v ten moment začíná vaše noční můra.
Flipaři se v posledních letech stávají čím dál větším problémem na českém realitním trhu. Po roce 2020 totiž novela občanského zákoníku zrušila předkupní právo ostatních spoluvlastníků, což spekulantům otevřelo cestu. Začali ve velkém oslovovat tisíce spoluvlastníků domů a pozemků s nabídkou okamžitého odkupu jejich podílů, často hluboko pod cenou. Nevadí jim ani složité rodinné vztahy nebo nejasné majetkové poměry. Chtějí jen rychle vydělat.
Jakmile flipař získá i ten nejmenší podíl, začne na ostatní spoluvlastníky agresivně tlačit. Jeho cílem je přimět je, aby od něj jeho část nemovitosti odkoupili zpět, ovšem za mnohem vyšší cenu. Nebojí se ani vyhrožování žalobou na vypořádání spoluvlastnictví nebo požadovat po původních majitelích platby za nájem jeho části nemovitosti. Pokud nemáte na vyplacení peníze, nabídne vám, že koupí ty vaše podíly – samozřejmě za velmi nevýhodných podmínek.
Pan Gustav a jeho boj s flipařem: Příběh, který se stal
Nejvíce se tento problém dotýká seniorů, pro které může být taková situace doslova zdrcující. Typickým příkladem je příběh pana Gustava ze Zlína, kterému je přes sedmdesát let. Po smrti manželky zdědily dvě její dospělé nevlastní dcery po jedné šestině domu. Ty se však s otcem přestaly stýkat a své podíly pod cenou prodaly cizímu člověku. Jak se později ukázalo, za celou transakcí stál od počátku flipař.
Na pana Gustava začalo okamžitě peklo. Spekulant na něj neustále zvyšoval nátlak, vyhrožoval žalobou na vypořádání spoluvlastnictví. To by pro seniora znamenalo buď vykoupit flipařovu třetinu za tržní cenu zpět, nebo čelit soudem nařízenému dražebnímu prodeji celého domu. Pan Gustav, zvyklý na poklidné stáří, se ocitl ve velkém stresu a bál se, že přijde o střechu nad hlavou.
Jak se bránit? Řešením může být Renta z nemovitosti
Pan Gustav se ale nevzdal a začal intenzivně hledat řešení. Naštěstí se mu včas podařilo narazit na reverzní hypotéku, která je speciálně určená pro klienty v důchodovém věku. Na českém trhu tento produkt funguje už deset let pod názvem Renta z nemovitosti od společnosti FINEMO.CZ
Díky tomu, že hodnota jeho nemovitosti byla 4,3 milionu korun, získal pan Gustav Rentu ve výši 1,5 milionu korun. Z této částky pak mohl vyplatit flipaře – za jeho třetinu nemovitosti zaplatil 1,4 milionu korun. Noční můra, která trvala několik měsíců, tak konečně skončila a pan Gustav mohl znovu klidně spát ve svém domě.
Jak říká Marek Rokoský, spoluzakladatel společnosti FINEMO.CZ: „Senioři nemají vzhledem ke svému věku šanci získat na bankovním trhu smysluplné úvěrování. Pokud nemají možnost obrátit se na někoho z rodiny nebo přátel, fungujeme v podobných situacích velmi často jako poslední záchrana.“
Fenomén flipařů bohužel dál roste a čím dál častěji destabilizuje běžné bydlení. Jejich zájmy, hnané vidinou nepřiměřeného zisku, často vytlačují dosavadní majitele nemovitostí a komplikují jim život. Pokud vás flipař osloví s „neodolatelnou“ nabídkou, je třeba takovou situaci řešit rychle a nenechat se zastrašit. Existují řešení, jak svůj domov a klidné stáří ochránit.