
LITOMĚŘICE - 04.07.2025
Litoměřicko hlásí nárůst podvodů na internetových bazarech. Falešní kupující zneužívají důvěry prodejců a lákají z nich citlivá data, vedoucí k nečekaným finančním ztrátám. Policie varuje a apeluje na obezřetnost.
V posledních týdnech se litoměřičtí policisté setkávají se stále větším počtem případů, kdy se zloději vydávají za zájemce o zboží z internetových inzerátů. Jejich cílem je manipulovat prodávající k nestandardním platbám nebo získat údaje k platební kartě. Bohužel, řada lidí na tyto triky naletěla a přišla o značné sumy peněz.
Místo prodeje kočárku dluh 900 tisíc
Jeden takový otřesný příklad se stal 40letému muži z Litoměřicka, který přes internet prodával použitý dětský kočárek za pouhých 1 000 korun. Ozval se mu údajný zájemce, který předstíral zájem o koupi a poslal odkaz na přepravní společnost. Muž v domnění, že je přesměrován na stránky své banky, kliknul na odkaz, zvolil svou banku a vyplnil veškeré přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Tím neúmyslně otevřel podvodníkovi dveře ke svým financím.
Když později zjistil, že jde o podvod, okamžitě navštívil svou banku. Tam ho čekal šok: „kdosi“ si na jeho účet vzal schválený úvěr ve výši 900 000 korun a z jeho účtu odeslal v několika platbách peníze na neznámé účty. I když se část odchozích peněz podařilo bance zablokovat, muž nenávratně přišel o 300 tisíc korun. Policie už zahájila trestní řízení pro podezření z podvodu, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a zneužití platebního prostředku. Po pachateli intenzivně pátrá.
Triko za 150 korun stálo 30 tisíc
Podobný scénář se odehrál i mladé ženě z Libochovicka, která na internetu nabízela triko za 150 korun. Údajný zájemce jí nabídl dopravu a platbu, s čímž souhlasila. Po zadání údajů ke svému internetovému bankovnictví do zaslaného odkazu zjistila, že se peníze z jejího účtu přesouvají opačným směrem. Z jejího účtu tak bez jejího vědomí zmizelo 30 tisíc korun.
Jak se bránit?
Policisté opakovaně upozorňují na to, jak se před těmito podvody chránit:
-
Nikdy nepřistupujte na nestandardní platební postupy, pokud se vás kupující snaží přimět k platbě kaucí, nedoplatků či přeplatků.
-
Nikdy nezadávejte své platební údaje (číslo karty, PIN, přihlašovací údaje do bankovnictví) do odkazů, které vám zašle údajný kupující, i kdyby vypadaly jako stránky vaší banky nebo přepravní společnosti. Podvodníci často zneužívají loga a grafiku reálných firem k vytvoření falešných (phishingových) webů.
-
Buďte obezřetní při zadávání citlivých údajů. Vždy si dvakrát zkontrolujte URL adresu webové stránky, na které se nacházíte.
I přes neustálé informování veřejnosti se bohužel počet těchto případů zatím nedaří snižovat. Proto policie opětovně apeluje na všechny občany: Buďte maximálně obezřetní! Pokud vás již někdo shora naznačeným způsobem oslovil nebo máte podezření na podvodné jednání, neváhejte se okamžitě obrátit na tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158.
Zdroj: PČR
Ilustrační foto, AI